درباره کیش
 
 
شهر تاریخی حریره تاريخ كيش
مساجد کیش بازار سنتی
کشتی یونانی آكواريوم
سواحل کیش نمايشگاه خزندگان
جاده دنیا مجموعه درخت سبز
مسیر ویژه دوچرخه سواری بوستان دانشوارن
اسكله تفریحی بوستان آهوان
باشگاه ورزش های دریایی باشگاه سواركاری
آموزش غواصی پلاژها
شهربازی پلاژ بانوان
قنات ها پلاژ آقایان
پایاب پلاژ ویژه گردشگران خارجی
قایق کف شیشه ای پارک دولفین
تلفنهای مورد نیاز پارک ساحلی مرجان
 
 
 
شهر تاریخی حریره
گستره پستی و بلندیها و خرابه های شهر قدیمی حریره حدود 120 هکتار وسعت دارد.این وسعت بازگو کننده این مطلب است که روزگاری شهری بزرگ و آباد در این منطقه وجود داشته و جمعیت کثیری را در خود جای می داده است . آن چه امروز از این شهر بر جای مانده حجمی از معماری شهری است .اما کمتر و به ندرت طاق ها و پوشش ها و سقف ها سالم بر جای مانده است جز پاره ای موارد که پوشش های طاقی شکل سنگی از گزند تخریب در امان مانده است .
بندر شهر تاریخی حریره یک شهر یک پاارچه و متمرکز با معماری برون گرا بوده و از معماری دفاعی و درون گرا دیگر شهرهای تاریخی ایران در آن نشانی نیست .
انتخاب این بخش از جزیره برای ایجاد شهر حریره طبیعی ترین و معقول ترین انتخاب بوده است چرا که ساحل صخره ای مرتفع آن از سطح دریا تقریبا ده متر بلندتر است و وجود سه خلیج و دماغه که نقش بندرگاه طبیعی را دارد و نیز دریایی نسبتا آرامتر از دیگر کرانه ها و سواحل جزیره خود عامل شکل گیری شهر در ساحل شمالی شده است .
ابتدا

 
مساجد کیش

کیش دارای 7 مسجد و حسینیه است . مسجد امیر (ع ) مسجد خاتم الانبیا و مسجد نور از بزرگترین مساجد کیش هستند.

مسجد امیر ( ع ) از بناهای قدیمی کیش است که در اوایل دهه 1370 با همکاری سازمان میراث فرهنگی کشور و با حفظ عناصر اصلی معماری بومی به نحو زیبایی مرمت شده است .این مسجد ÷شت ساختمان اداری سازمان منطقه آزاد کیش قرار دارد.

گلدسته های رفیع مسجد خاتم الانبیا و مشرف بودن آن به ساحل آنرا در شمار باشکوهترین بناهای مذهبی کیش قرار می دهد .این مسجد در محله سفین واقع شده و نماز جمعه کیش در آن برگزار می شود.

علاوه بر آن مسجد نور بزرگترین مسجد بومیان کیش معماری ویپه ای دارد. تک ستاره این مسجد بسیار زیباست .نماز جمعه و جماعت اهل سنت در این مسجد بر گزار می شود.


ابتدا

 
کشتی یونانی

در غرب جزیره و در نزدیکی مجتمع غروب کیش یک کشتی قدیمی عظیم الجثه بر سواحل نیلگون کیش جا خوش کرده است که به کشتی یونانی معروف است .کشتی یونانی از نظر تاریخی قدمت و اهمیت چندانی ندارد.آن طور که بومیان جزیره تعریف می کنند این کشتی در سال 1345 در این منطقه به گل نشسته است . ظاهرا مه آلود بودن هوا و نبوده فانوس دریایی در سواحل جزیره موجب بر خورد کشتی به ساحل شده است . از قرار معلوم صاحبان یونانی کشتی پس از هفته ها تلاش نتوانسته اند کشتی را مجددا به آب بکشانند و در نتیجه آن را به حال خود رها کرده و رفته اند. بومیان جزیره می گویند که یونانی ها هنگام ترک جزیره کشتی را به آتش کشیده اند با توجه به این که هیچ عنصر غیر فولادی در بدنه و عرشه کشتی باقی نمانده است . گمان نمی رود این اظهار نادرست بوده باشد.
اما آن چه که به این کشتی فرسوده غول پیکر اهمیت می دهد موقعیت آن در غرب جزیره و در هنگام غروب خورشید است . غروب خورشید در سواحل کیش از مناظر بسیار جذاب و تماشایی است . درخشش آخرین شعاع های نور خورشید بر پهنه آسمان طیف رنگ های زرد و قرمز و نارنجی و سایه روشن های لکه های ریز و درشت ابر تابلویی چنان زیبا و خیال انگیز را در ÷شت کشتی یئنانی پدید می آورد که نظیر آن را کمتر می توان یافت . از این روست که هر روزه گروه زیادی از گردشگران و مشتاقان با دوربین هایشان به محل کشتی یونانی می روند و به تماشا و عکسبرداری از این منظره زیبا و خیال انگیز می پردازند.
ابتدا

 
 سواحل کیش

خاک کیش دارای ساخت مرجانی است و با رنگ نقره فام در زیرآفتاب از درخشندگی خیره کننده ای برخوردار است . این ویژگی را بسیاری از سواحل دنیا که از ماسه خاکستری پوشیده شده اند ندارند.آب دریا در ساحل این جزیره شفاف و روشن است و تا فاصله ای دور می توان کف دریا را به راحتی تماشا کرد.کارشناسا ن محیط زیست این خاصیت را به وجود مرجان ها در پیرامون جزیره نسبت می دهند و معتقدند که مرجان ها به صورت طبیعی موجب تصفیه آب و شفافیت و زیبایی سواحل جزیره هستند.

کیش به نسبت وسعت خود دارای یکی از وسیع ترین ساحل هاست و در دنیا کمتر ساحلی را می توان یافت که در وسعت سواحل کیش قابل استفاده باشد و مسافران بتوانند با آرامش و دور از غوغاهای سواحل معروف در آن به استراحت بپردازند.

ماهی ها و دیگر آبزیان موجود در سواحل کیش استثنایی ترین ویپگی این جزیره به شمار می روند.ماهی های تزیینی و بسیار زیبا که در آبهای حاشیه کیش غوطه ور هستند و وجودشان را از تماشاگران پنهان نمی کنند جاذبه استثنایی کیش به حساب می آیند و می توانند مسافران را ساعت ها سرگرم کنند .در عین حال مرغوب ترین ماهی های خوراکی کشور نیز از همین سواحل توسط شرکت صید کیش و بومیان ماهیگیر صیر می شود.علاقه مندان به ماهیگیری می توانند در سواحل جنوبی و غربی جزیره به صید بپردازند.


ابتدا
 
 جاده دنیا

جاده دنیا به صورت یک جاده کمربندی جزیره کیش را احطه کرده است . در سرتاسر طول این جاده 25 قطعه زمین به استان های کشور واگذار شده است تا در آن آثار هنری مصنوعات و تولیدات خود را به نایش گذارند.علاوه بر این در برابر غرفه های هر استان غرفه یک کشور خارجی در سوی دیگر جاده ایجاد می شود و به این ترتیب هر استان کشور ایران با یک کشور خارجی همسایه می گردد.

جاده دنیا شب ها چون کمربندی نگین جزیره را درمیان گرفته است و تمامی پهنای جزیره را در معرض دید مسافرانی که با پروازهای شبانه به منطقه می رسند قرار می دهد.

ابتدا

 
مجموعه درخت سبز

آب‌هاي سطحي به قسمتي از منطقه شمالي جزيره كه به دره پرتغالي‌ها معروف است سرازير مي‌شوند، لذا اين منطقه از سرسبزي خاصي برخوردار است. در اطراف يكي از كهنسال ترين درختان لور جزيره، مجموعه درخت سبز احداث شده است

سرسبزي محوطه ساختمان‌ها و نرده‌هاي چوبي و پياده‌روهاي اين مجموعه، مناطق شمالي كشور را تداعي مي‌كند. اما يكي از عواملي كه سياحت كنندگان را به اين نقطه مي‌كشاند، هيبت افسانه‌اي درخت سبز است..

درخت سبز كهنسال‌ترين درخت «لور» جزيره است و احتمالا بين 500 تا 600 سال عمر دارد. بر شاخه هاي اين درخت، گره هايي با نخ يا پارچه زده شده است كه در نگاه اول آن را به نوعي مقدس مي نماياند. گروهي از مردم عقيده دارند كه اين درخت شگون دارد و به همين دليل به قصد برآورده شدن نيازشان پارچه‌هايي به شاخه‌هاي آن مي‌بندند. اما هيچكس نمي داند كه جنبه تقدس درخت لور كهنسال ندارند و معتقدند كه گره هاي موجود احتمالا به وسيله مسافران جزيره و ساكنان تازه آن به درخت زده شده است

يكي ديگر از عوامل جذابيت مجموعه درخت سبز همجواري آن با شهر تاريخي حريره است كه به گردشگران امكان مي دهد ضمن بازديد از بقاياي شهر تاريخي حريره ساعاتي را در اين مجموعه به استراحت بگذرانند


ابتدا

 
بوستان دانشوران

يكي از وسيع‌ترين و در دسترس‌ترين بوستان‌هاي كيش است. اين بوستان روبه‌روي بازار پرديس قرار دارد. سازمان منطقه آزاد كيش با اعتقاد به درستي راه انديشمندان و اميد به تداوم آن و هم چنين به نشانه گراميداشت ياد آناني كه در راه اعتلاي دانش و پيشرفت انساني تلاش مي‌كنند، در زمستان 1376 پانزده تن از دانشمندان معاصر ايران را در اين بوستان نصب كرده است


ابتدا
 
بوستان آهوان


این بوستان با 2 هكتار مساحت در انتهای خیابان فردوسی قرار دارد و دارای 17 قفس برای نگهداری از انواع حیوانات می باشد. شیر، آهو، روباه، شغال، میمون، گوزن، و انواع پرندگان در بوستان آهوان نگهداری می شوند. آهوها برخلاف سایر حیوانات كه در قفس نگهداری می شوند به صورت آزاد در این بوستان زندگی می‌كنند. همچنین در این بوستان، وسایل بازی كودكان نیز نصب شده است


ابتدا


 
باشگاه سواركاری

سواركاری از جمله ورزش هایی است كه علاوه بر تاثیر آن در سلامت جسمانی، به سواركار آرامش می دهد و باعث تمدد اعصاب و راحتی فكر او می شود. باشگاه سواركاری كیش در شمال جزیره، (جنب دهكده المپیك) این باشگاه در سال 1372 برای برگزاری مسابقات بین المللی خلیج فارس تاسیس شد و تا سال 1374 وضعیت محوطه‌سازی، ساخت مانژها و اصطبل های آن به كیفیت قابل قبولی رسید.

در حال حاضر، ساخت پیست كورس، احداث قسمتی از مانژ صحرایی برای گشت آزاد، فضای سبز و ساخت جایگاه های لازم سبب شده است كه این باشگاه قابلیت میزبانی مسابقات اسب دوانی كشوری را داشته باشد. به طوری كه اواخر سال 1376، 40 دوره مسابقه بزرگ كورس(جایگاه ویژه‌ای برای اسب ها قبل از شروع مسابقه است كه با شروع مسابقه، در مقابل هر اسب باز می شود) برای نخستین بار در ایران در باشگاه سواركاری كیش راه اندازی شده است.

باشگاه سواركاری كیش هم اكنون 50 راس اسب از نژادهای تربرد، دوخون، دره‌شوی و عرب دارد. فعال بودن درمانگاه دامپزشكی و اشتغال نیروی انسانی متخصص در آن مراقبت های علمی از اسب را ممكن كرده است


ابتدا
 
مسیر ویژه دوچرخه سواری

یكی از طولانی ترین و زیباترین مسیرهای دوچرخه سواری كشور در جزیره كیش قرار دارد. سرتاسر این مسیر 75 كیلومتری كاملا مستقل از مسیرهای اتومبیل رو بوده و بخش اصلی آن به موازات جاده جهان، در حاشیه نوار ساحلی احداث شده است.

در ایستگاه‌های ویژه به علاقمندان دوچرخه كرایه می‌دهند. این ایستگاه‌ها در بخش‌های مختلف جزیره مانند اسكله تفریحی و جنب بازار مرجان وجود دارد و به وسیله بخش خصوصی اداره می شود.

طبیعت بكر جزیره در بخش های جنوبی و غربی جزیره با چشم اندازهای زیبایی از دریا، سواحل، بوستان ها، نخلستان ها و پوشش گیاهی در دسترس همگان است. حركت با دوچرخه در مسیر ویژه، این امكان را به گردشگران می دهد كه با سرعت كم و در سكوت این چشم اندازهای طبیعی را تماشا كنند


ابتدا

 
اسكله تفریحی

اسكله تفریحی مجموعه‌ای است كه امكانات تفریحی از قبیل جت اسكی، قایق های پدالی (با ظرفیت چهارنفر)، قایق های ماهیگیری، قایق های پارویی، سه چرخه های آبی، امكانات غواصی و قایق های كف شیشه‌ای كه گردشكران از آن برای تماشای دنیای شگفت انگیز آبزیان زیبای خلیج فارس استفاده می كنند.

مجموعه اسكله تفریحی كه در مجاورت چند مجموعه تفریحی دیگر قرار گرفته است بسیار مورد استقبال گردشگران و خانواده ها قرار می گیرد.


ابتدا

 
پلاژها

سواحل كیش برخلاف بسیاری از سواحل دنیا كه از ماسه خاكستری پوشیده شده است، پوشش مرجانی دارد رنگ نقره فام مرجان ها در پرتو آفتاب از درخشندگی خیره‌كننده ای برخوردار است. آب دریا در سواحل كیش شفاف و زلال، كف آن تا عمق چند متری به راحتی قابل رویت است. در این سواحل پلاژهایی ویژه بانوان و آقایان و یا خانواده ها ساخته شده است و مكان مناسبی برای اسكان موقت گردشگران و ساكنان كیش است.


ابتدا
 
پلاژ بانوان

پلاژ بانوان در سواحل شمالی جزیره روبه‌روی مخابرات احداث شده است. وسعت آن حدود 15 هزارمترمربع است. این پلاژ علاوه بر امكاناتی چون دوش آب شیرین، سایه‌بان و نورپردازی مناسب، سالن بدن سازی هم دارد و زیرنظر مربیان اداره می‌شود. علاوه بر آن مربیان شنا و نجات غریق ایمنی خاطر استفاده كنندگان از پلاژ را فراهم كرده است. پلاژ بانوان كیش به علت موقعیت مكانی مناسب و دسترسی آسان و داشتن امكانات لازم، با استقبال زیادی روبه‌رو است


ابتدا
 
پلاژ آقایان

اگرچه برای آقایان شنا در اغلب سواحل جزیره آزاد است، اما به دلیل وجود امكانات مناسب برای شنا در باشگاه دریایی، استقبال از این مكان بیشتر است. پلاژ آقایان در شمال شرقی جزیره قرار دارد و دسترسی به این مركز با وسیله نقلیه عمومی هم امكان‌پذیر است. آموزش شنا در این پلاژ هم به صورت انفرادی و هم به صورت گروهی انجام می‌شود و نجات غریق‌ها در تمام وقت اداری حضور دارند. دوش های آب شیرین و بوفه از خدمات این مركز هستند.

سواحل این پلاژ ماسه أی است و عمق آن نیز به تدریج افزایش می یابد و امكان مناسبی را برای شنا در عمق های مختلف پدید می آورد. امكان انجام تفریحات دریایی چون جت اسكی، اسكی روی آب، پاراشوت، قایق های بادبانی و غواصی در مركز تفریحات دریایی و محل پلاژ به جذابیت این پلاژ افزوده است. نورپردازی مناسب در پلاژ نیز به گونه‌ای است كه شب ها نیز می توان شنا كرد. راه اندازی سالن‌های بدن‌سازی، ژیمناستیك و اتاق ماساژ، از طرح های آتی در این پلاژ است.


ابتدا
 
شهربازی

شهربازی كیش در زمینی به وسعت 3 هكتار احداث گردیده در فروردین ماه 1378 به بهره برداری رسیده است. این مجموعه در نوع خود یكی از مجهزترین مجموعه های تفریحی در سطح كشور است كه علاوه بر وسایل بازی دارای سرویس های بهداشتی، خدماتی، رستوران و فضای سبز برای رفاه حال بازدیدكنندگان می باشد.

در شهربازی كیش انواع دستگاه های تفریحی مدرن ایرانی و خارجی در اختیار متقاضیان قرار دارد. رولركاستر هوایی، رولركاستر آبی، سفینه، سورتمه، رنجر، چرخ وفلك، تاب بچه، ماشین ضربتی آبی، ماشین برقی ضربتی، سینما2000، قطار لاستیكی، سیمیلاتور، آبشار، رودخانه وحشی و. . . از جمله امكانات این مجموعه است.


ابتدا
 
آموزش و پرواز با گلایدر

یكی از تفریحات لذتبخش برای گردشگران و به ویژه جوانان پرواز با هواپیمای بدون موتور (گلایدر) بر فراز آسمان جزیره است. پرواز با گلایدر علاوه بر این كه فرصتی است برای تجربه هیجان پرواز كه از امیال دیرینه انسان است، به علاقمندان امكان می‌دهد كه زیبایی های جزیره را از آسمان تماشا كنند و لذت ببرند.

آموزشگاه گلایدر كیش با همكاری سازمان هواپیمایی كشوری تاسیس گردیده است. علاقمندان می توانند جهت آموزش پرواز با گلایدر در این آموزشگاه ثبت نام نمایند و پس از انجام تمرینات و گذراندن دوره های آموزش زیرنظر مربیان گواهینامه پرواز با گلایدر را دریافت نمایند.


ابتدا

 
قنات ها

قنات مجموعه ای از چند چاه زیرزمینی است كه با شیبی كمتر از شیب سطح آب موجود در لایه‌های آبدار مناطق مرتفع یا رودخانه‌ها و مرداب‌‌ها و بركه‌ها را جمع‌آوری وبه نقاط پست تر می رساند. این روش یكی از متداول‌ترین روش‌های استخراج آب‌های زیرزمینی در ایران بوده كه در كیش نیز متداول بوده است

در حال حاضر آثار بیش از ده قنات در بخش های شمالی و غربی جزیره وجود دارد. اگرچه قنات‌های كیش از نظر طول رشته قنات و یا عمق چاه‌ها قابل مقایسه با قنات‌های دیگر نقاط ایران نیست، اما با توجه به شیب بسیاركم جزیره، چگونگی هدایت آب های زیرزمینی به سطح زمین در كیش بسیار مهم بوده است و نشان می دهد كه آن ها از پیشرفته ترین روش ها برای حفر قنات استفاده می كرده اند

جالب توجه در مورد قنات های كیش وسعت و ارتفاع گذرگاه‌های آب در زیرزمین است كه چندین برابر نمونه های مشابه در سایر نقاط كشور است. این گذرگاه‌ها به گونه‌ای احداث گردیده‌اند كه چند نفر می توانند در كنار هم و به راحتی در آن راه بروند. به همین دلیل باستان شناسان به آن «قنات آب انبار» گفته اند و احتمال می‌دهند كه در گذشته از این گذرگاه‌ها به عنوان مخفی گاه هم استفاده می‌شده است


ابتدا

 
پایاب

پایاب، دهلیز یا نقبی است كه در سطح زمین در كنار دهانه چاه قنات حفر با شیب تند و با استفاده از تعدادی پله به سطح آب جاری قنات در زیرزمین می رسد. هر چه عمق چاه بیشتر باشد، این نقب طولانی تر و تعداد پله های آن زیادتر می شود. زاویه حفر دهلیز را طوری محاسبه می كنند كه آخرین پله پایاب به انتهای میله (چاه) قنات برسد تا از روشنایی نوری كه از دهانه چاه به سطح آب می تابد برای روشنایی محوطه پایاب استفاده شود. معمولا در اطراف آخرین پله محوطه ایجاد می شود كه در روزهای گرم تابستان، هوایی ملایم و دلپذیر دارد و برای استراحت از آن استفاده می شود

پایاب كیش كه قدمتی دو هزارساله دارد در محلی در نزدیكی مجموعه درخت سبز قرار گرفته است . این محل در سال های اخیر به نحو زیبایی بازسازی شده و هم اكنون یكی از جاذبه های سیاحتی جزیره است كه تعداد زیادی از مسافران را به سوی خود می‌كشاند. در این محل یك چایخانه و رستوران غذاهای سنتی ایرانی برای پذیرایی از گردشگران دایر گردیده است


ابتدا

 
قایق کف شیشه ای


آب های اطراف کیش محل زندگی انواع موجودات دریایی نظیر مرجان ها ماهی های تزیینی و خوراکی توتیاها خرچنگ ها ستاره های دریایی و .... است .

با قایق های کف شیشه ای تماشای این زیبایی ها امکان پذیر است .این قایق ها در اسکله تفریحی مستقر هستند و با استفاده از نورافکن امکان گشت دریایی شبانه را نیز فراهم کرده اند.


ابتدا

 
پارک دلفین

تاکنون هزاران درخت نخل در این پارک کاشته شده و پروژه هایی از قبیل موزه پروانه پرندگان نادر و دیدنی دنیای ارکیده کاکتوس و باغ ابریشم اوشناریوم و آکواریوم زیر دریایی جنگل بارانهای مصنوعی و کوه آتشفشان در دست ساخت و طراحی است.

دلفین ها و سایر پستانداران دریایی با نمایش های جالب خود بازدید کنندگان را سرگرم خواهند کرد.


ابتدا

 
پارک ساحلی مرجان


این پارک بازار مرجان را به دریا ارتباط می دهد.آلاچیق ها و محوطه سازی جذاب این پارک ساحلی فرصت مناسبی را برای بازدیدکنندگان و گردشگران فراهم می کند که فارغ از هیاهوی بازار به دیدار دریا و چشم اندازهای طبیعی اطراف بروند.

علاوه بر این تماشای طلوع آفتاب از این پارک خاطره ای فراموش نشدنی است .


ابتدا

 
آموزش غواصی


غواصی در سواحل كیش به دلیل مرجانی بودن جزیره و شفافیت آب دریا كه امكان تماشای انواع آبزیان زیبا و منحصر به فرد این منطقه را میسر می سازد جاذبه فراوانی برای گردشگران و شهروندان كیش دارد.


دو مركز در باشگاه ورزش های دریایی كیش و اسكله تفریحی خدمات و آموزش‌های لازم همراه با كلیه تجهیزات و امكانات (لباس مخصوص، كپسول هوا و. . . ) را در اختیار علاقمندان به غواصی قرار می دهند


ابتدا

 
باشگاه ورزش های دریایی

باشگاه ورزش های دریایی در شمال شرقی جزیره واقع شده است. این باشگاه یكی از مجهزترین باشگاه های دریایی در سطح منطقه است. در این باشگاه امكانات كافی برای آموزش ورزش های دریایی و برپایی مسابقات وجود دارد. گروهی از مربیان كارآزموده كه دارای گواهینامه بین المللی هستند در این باشگاه به آموزش علاقه مندان مشغول می باشند.

از جمله امكانات و وسایلی كه در این باشگاه در اختیار متقاضیان قرار می گیرد عبارت است از:

انواع جت اسكی، اسكی روی آب، چترپرنده، قایق های پدالی، قایق های بادبانی كوچك و بزرگ، قایق های تفریحی گشت دریایی، امكانات غواصی، امكانات ماهی گیری تفریحی و امكانات والیبال ساحلی


ابتدا

 
نمايشگاه خزندگان

در اين نمايشگاه بيش از يكصدگونه خزنده از خانواده مارسانان به نمايش گذاشته شده است. مارهاي عظيم بوا، پيتون آفريقا و آمازون، سوسمارايگوانه ماداگاسكار، عقرب سياه امپراتور آفريقا، مارپرنده تايلند، عنكبوت هاي بزرگ و پرنده خوار برزيلي نمونه‌هايي از اين گونه خزندگان هستند. علاقمندان به بازديد از نمايشگاه مي‌توانند به كانون هنر واقع در جنب پارك آهوان مراجعه كنند. اين نمايشگاه در آينده نزديك به سالن مخصوصي در پارك آهوان منتقل مي شود. در كانون هنر امكانات وسيع ديگري براي برپايي نمايشگاه‌هاي اختصاصي هنري تدارك ديده شده است كه در اختيار هنرمندان داخلي قرار مي‌گيرد


ابتدا

 
آكواريوم

خليج فارس از حيات آبزي بسيار متنوعي برخوردار است. سياحتگران در هر گوشه ساحل، مي توانند انواع ماهيان و ديگر آبزيان را كه برخي از آن‌ها بسيار عجيب به نظر مي‌رسند، در داخل آب‌هاي شفاف تماشا كنند

در آكواريوم كيش كه در ساختمان كانون هنر قرار دارد انواع مختلفي از آبزيان زيبا و شگفت انگيز خليج فارس نگهداري مي شود. براي كساني كه امكان غواصي در زير آب و ديدن ماهي هاي رنگارنگ زيبا را در محيط طبيعي خود ندارند، ديدار از آكواريوم مي‌تواند به يادماندني و خاطره انگيز باشد، بنابراين بازديد از آكواريوم به همه مسافران (به ويژه كودكان و نوجوانان) توصيه مي شود

 
ابتدا

 
بازار سنتی

بازار سنتي قنات از سال 1373 در پانزده متري عمق زمين هاي مرجاني كيش، در دو رشته قنات به طول پانزده كيلومتر به سمت جنوب و شمال غرب كيش لايروبي و تاسيس شده است. اين بازار از دالان هاي تودرتو و غرفه هاي متعدد كه به شكل گرفته و ديوارها و دالان هاي آن با طراحي سنتي از سنگ ها و مرجان هاي كيش سنگفرش شده است. در طول مسير قنات، وجود نهرهاي عبور آب، زيبايي بازار را دو چندان كرده است. محصولات عرضه شده در اين بازار دست آوردهاي سنتي و صنايع دستي ايران مي‌باشد و گشايش رستوران هاي سنتي ايراني يكي ديگر از جلوه هاي جاذب اين بازار در آينده خواهد بود


ابتدا

 
تلفنهای مورد نیاز
بازارها
4430050 بازار بین المللی الماس
4423180-4423181 بازار بین المللی ایران
4422526 بازار بین المللی بهکیش
4430223 بازار بین المللی پارس خلیج
4424522-4425025 بازار بین المللی پانیذ
4422300 بازار بین المللی پردیس 1
4425220-24 بازار بین المللی پردیس 2
4424160-2 بازار بین المللی زیتون
4430012 بازار بین المللی سفین
4423839 بازار بین المللی فرانسه
4422490-4422090 بازار بین المللی مرجان
4422093 بازار بین المللی مروارید
09147691135 بازار بین المللی مریم
4423521-5 بازار بین المللی ونوس
4422234 مرکز تجاری بزرگ کیش
مراکز تفریحی و ورزشی
4423999 آکواریوم
4422614 باشگاه سازمان پا و بدن
4424107 باشگاه ورزش های دریایی
4422001 پارک جنگلی
4422506 دنیای بازی
4424367 کلوپ ورزشی رنگین کمان
4424355 کلوپ ورزشی کیتو
4423999 کلوپ ورزشی نبوی
09147693038 گلایدر
4424526-4424626 مرکز ورزشی سالم
4423649 ورزشگاه اسب دوانی
4424526 ورزشگاه المپیک کیش
   


ابتدا

 
تاريخ كيش

   از تاريخ كيش در زمان پيش از اسلام اطلاعات دقيقي در دست نيست. تنها منبع قابل اعتنا در اين زمينه نوشته هاي «نيارخوس» درياسالار يوناني است كه در سال 325 قبل از ميلاد به فرمان اسكندر مامور شد سفري اكتشافي را در سواحل درياي عمان و خليج فارس انجام دهد. نوشته هاي نيارخوس دلالت برآن مي كند كه وي جزيره كيش يا «اراراكتا» را در قرن چهارم پيش ازميلاد مورد بازديد قرار داده است. مشخصاتي كه وي ارايه مي دهد با مشخصات جزيره كيش انطباق دارد. به طوري كه نيارخوس مي نويسد در اين جزيره بوستان‌ها و نخلستان‌هاي فراواني وجود داشته است. در دوره هخامنشيان، كيش مركز عمده صيد مرواريد بين النهرين و هندوستان بود و بازرگانان بزرگ دنيا به اين جزيره رفت و آمد داشتند

  دوران عظمت و شكوفايي تاريخ كيش از قرن چهارم هجري، پس از وقوع زلزله در سيراف آغاز شد. پس از آن كه بندر سيراف از رونق افتاد تورانشاه به كمك حكام محلي بني قيصر در اين جزيره بندرگاهي ايجاد كرد و به عمران و آباداني آن همت گماشت و كيش را به مركز عمده بازرگاني خليج فارس تبديل نمود. در دوره اتابكان فارس اهميت كيش به حدي بود كه والي خليج فارس در اين جزيره سكونت داشت و برتمام جزاير خليج فارس و درياي عمان حكومت مي كرد. طبق نوشته هاي سياحان و تاريخ نويسان، در اين دوره درآمد كيش بابت عشريه كشتي هاي تجاري مبالغ بسيار قابل توجهي بوده است

از شواهد و قراين چنين پيداست كه در عصر غزنويان، سلجوقيان، خوارزمشاهيان و مغول جزيره كيش در اوج شكوفايي و رونق و مركز بازرگاني خليج فارس بوده است. مورخيني نظير قزويني، فضل الله بن عبدالله شيرازي، ابن بطوطه و حمدالله مستوفي كه در اين دوره از كيش ديدن كرده اند همگي از عظمت، آباداني و زيبايي كيش سخن گفته اند. بنابر نوشته هاي مورخين، نام كيش در دوره ايخانيان مغول پيوسته با اسامي ولايات معتبري چون بغداد، شيراز، بحرين و هندوستان آورده مي شده و پيوسته پيشوند «دولتخانه» قبل از عنوان كيش ذكر مي شده است. علاوه بر اين، ويرانه هاي به جا مانده از شهر حريره در قسمت شمال جزيره نيز از عظمت جزيره كيش در آن دوران حكايت مي كند

اهميت استراتژيك كشور ما به عنوان شاهراه ارتباطي شرق و غرب و نيز موقعيت ويژه كيش در خليج فارس همواره مورد توجه كشورهاي ديگر بوده است. تحولات اقتصادي اروپا در سده هاي پانزدهم و شانزدهم ميلادي، اروپايي ها و از جمله پرتغالي‌ها را متوجه بازارهاي مشرق زمين نمود. در اوايل قرن شانزدهم ميلادي پرتغالي‌ها به منظور تسلط بر بازارهاي تجاري هندوستان، عربستان و ايران و با هدف گسترش قلمرو مستعمراتي خويش كشتي هاي جنگي و بازرگاني خود را به اقيانوس هند گسيل داشتند

در سال 1912 هجري برابر با 1506 ميلادي آلفونس آلبوكرك درياسالار مستعمره جوي پرتغالي با ناوگاني شامل چهارده ناو جنگي درياي عمان و خليج فارس را درنورديد وپس از آن كه مسقط و چند بندر ديگر را به آتش كشيد در برابر شهر هرمز لنگه انداخت و از امير هرمز و كيش خواست كه خود را تسليم و از شاه پرتغال اطاعت نمايد. اين درخواست پذيرفته نشد و پرتغالي‌ها هرمز و گمبرون را را تصرف كردند، سرنوشت كيش دگرگون شد و عصر انزوا و سكون آغاز گرديد. علت اين امر اين بود كه اهميت استراتژيك جزيره هرمز به واسطه قرار داشتن بر دهانه خليج فارس از نظر پرتغالي ها به مراتب بيشتر از جزاير داخل خليج فارس و از جمله جزيره كيش بود و هرمز مي توانست وظيفه دفاع در مقابل يورش و مهاجمين ديگر را به شايستگي انجام دهد

پرتغالي‌ها تا دوره صفويه در كيش حضور داشتند و متاسفانه جز غارت و ويراني اثر ديگري از خود بر جاي نگذاشتند، تا اين كه بالاخره شاه عباس صفوي پس از فارغ شدن از جنگ عثماني‌ها‌ به آزاد ساختن بحرين، هرمز و كيش از تسلط بيگانگان همت گماشت

با اين همه هنگامي كه در دهه سوم قرن هفدهم ميلادي جزيره هرمز و ديگر جزاير و بنادر ايراني خليج فارس، به ايران بازگشت، نه تنها از اهميت كيش بلكه حتي از اهميت جزيره هرمز نيز كاسته شد و جاي آن را موقعيت جغرافيايي واقتصادي قابل توجه بندر جديد التاسيس عباس گرفت. در اين دوران كيش جزيره أي نيمه متروك و منزوي بود و حتي در دوره هايي به جايگاه دزدان دريايي خليج فارس بدل شد

كيش در دوران ناصرالدين شاه به عنوان تيول به قوام الملك شيرازي – يكي از ايل سالاران متنفذ فارس واگذار شد و او نيز آن را با مبلغ 25000 تومان به محمدرضا خان سطوت الممالك بستكي حاكم لنگه فروخت. جزيره كيش تا دوره پهلوي چندين بار خريد و فروش شد تا اين كه در سال 1340 خورشيدي دكتر منوچهر اقبال، اين جزيره را به مبلغ نه ميليون ريال از ورثه محمدرضا خان سطوت الممالك بستكي خريداري كرد

در سال 1349 جزيره كيش مورد بازديد هيات‌هاي كارشناسي ايران و آمريكا قرار گرفت و با توجه به موقعيت جغرافيايي و استراتژيكي مناسب، به عنوان يك مركز بين المللي توريستي - تجاري مورد توجه قرار گرفت. به منظور جلب جهانگردان به اين جزيره و تامين آسايش و رفاه آنان، در مهر 1351 سازمان عمران كيش به ثبت رسيد. سازمان عمران كيش طرح منطقه توريستي جزيره كيش را با الگو قراردادن جزاير هاوايي و كرانه‌هاي جنوبي درياي مدينترانه، با هزينه زيادي آغاز كرد و تا پيش از انقلاب فاز اول آن را به همراه بخشي از فاز دوم به اجرا درآورد. با پيروزي انقلاب اسلامي روند فعاليت‌هاي سازمان عمران متوقف شد.

در اسفند ماه 1358 شوراي انقلاب از حقوق و عوارض گمرگي در جزيره كيش عملا سرفصل جديدي را در جهت شروع فعاليت‌هاي تجاري و رونق منطقه محروم جنوب كشور گشود. اما مشكلات سال‌هاي پس از انقلاب موجب شد كه اين لايحه قانوني تا سال‌ها به اجرا در نيايد. تا اين كه در تير 1368 هيات وزيران در خصوص ورود و خروج كالا و نيز صادرات مجدد و توليد براي صادرات، جزيره كيش را به عنوان منطقه كاملا آزاد تجاري – صنعتي ثبت و اعلام كرد واز اين تاريخ به بعد فعاليت‌هاي اقتصادي مجددا در جزيره كيش شروع شد.

بالاخره در سال 1371 با تاسيس سازمان منطقه آزاد كيش اين جزيره جاني تازه گرفت و دوران توسعه سريع كيش آغاز شد.

براي آناني كه در جست وجوي بقايايي از تاريخ كهنسال كشور ما هستند، براي دوستداران دريا، خشكي، طلوع و غروب، كيش حرفي براي گفتن دارد. كيش در قرن‌هاي پنجم تا هفتم هجري در اوج آباداني و رونق بوده است. علاوه بر شهادت مورخين و سياحان ايراني و عرب، وجود بقاياي شهر تاريخي حريره گواه بر اين است كه كيش در دوره‌هاي ايلخانيان، تيموريان و اتابكان پارس، جزيره‌اي آباد، شهري زيبا و يكي از مراكز عمده تجاري منطقه بوده است


ابتدا

 

 

 

Last Updated: February 17, 2004 0:16 AM